zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 452x

Tropické stromy : Liliopsida / Asparagales / Dracaenaceae / Dracaena

Dracaena draco (Dračinec obecný/D. obrovský)

cenik ceny již od 60,00 Kč s DPH

Roste na Kanárských ostrovech v podobě stromu, zavlečený byl na Azorské ostrovy, Kapverdy, Madeiru, Tunis a Nový Zéland. V přírodě narůstá velikých rozměrů a stal se největším dračincem. Dorůstá výšky 5 - 15 (i 21)m (v našich podmínkách pouze 1,5m) a průměru kmene i více než 1m. Kmen je silný, stříbrošedý, vidličnatě větvený, koruna deštníkovitá. Listy vyrůstají v chocholech na koncích větví, jsou tuhé, kopinaté až mečovité, modrozelené, dlouhé 30 - 60 (i 75)cm, široké 5cm, při dostatečné slunci na okraji červené a starší se sklání k zemi. Stáří nelze zjistit z letokruhů, ty nemá, lze jej ale určit z množství rozvětvení. Každých 15 let totiž vykvétá (ne v našich podmínkách) a po odkvětu dochází k rozvětvení. První kvetení je ale již 10. rokem. Kvete v hustě latě o délce až 75cm, vlastní květy jsou vonné, 6tičetné a zelenobílé. Plodem je kulovitá oranžovočervená bobule průměru 1 - 1,5cm. Dosud zřejmě nestaršímu druhu rostoucímu na ostrově Tenerife ve vesnici Icod de los Vinos je asi 600 let a dosahuje výšky 15m. Jedná se tak o nejstarší bylinu Země. Dalším již neexistujícím obrem ostrova byl exemplář dosahující výšky 21m a obvodu kmene 14,5. Padnul obětí vichřice v r. 1821 ve vesnici Orotava. Při naříznutí roní krvavě červenou pryskyřici - tzv. dračí krev. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu plné slunce, teplo a dobře propustný substrát. Zálivka se provádí až po proschnutí substrátu. Nesnáší trvalé vlhko, protože v něm uhnívají kořeny. Hnojíme max. 2 - 3x za dobu vegetace. Zimuje ideálně při teplotách 8 - 10°C s celkovým vynecháním zálivky.

Množí se semeny, která se namočí na dobu 5ti dnů do vody o pokojové teplotě a následně se vysejí do rašelinového substrátu za teploty 20°C.

DracaenaDraco.jpg
1200 x 900 px
573.71 kB DracaenaDraco2.jpg
608 x 636 px
146.72 kB DracaenaDraco3.jpg
628 x 838 px
175.21 kB DracaenaDraco4.jpg
1136 x 852 px
195.36 kB DracaenaDraco5.jpg
720 x 960 px
369.97 kB DracaenaDraco6.jpg
540 x 720 px
85.34 kB DracaenaDraco7.jpg
720 x 540 px
92.14 kB DracaenaDraco8.jpg
1024 x 768 px
153.27 kB DracaenaDraco9.jpg
720 x 960 px
371.02 kB

klimatická USDA zóna: 10 - 11

Synonyma: Asparagus draco, D. draco var. angustifolia, D. draco var. laxifolia, D. draco var. pendulifolia, D. draco var. strictifolia, D. resinifera, Draco arbor, Draco draco, Draco dragonalis, Drakaina draco, Palma draco, Stoerkia draco, Yucca draco

Popis rodu Dracaena

cenikceny již od 60,00 Kč s DPH

Roste v Africe, ale i v Asii, Střední Americe a na Havajských ostrovech v podobě stálezeleného keře nebo stromu. Rodové jméno pochází z řeckého drakania = dračice. Kmen může být jednoduchý nebo vidličnatě větvený. Listy jsou úzce kopinaté až mečovité, vyrůstají v husté spirále na koncích větví, tuhé, kožovité či měkké A řemenovité. Květenstvím je lata nebo hrozen, vlastní květy jsou oboupohlavné, sladce aromatické, symetrické, nálevkovité nebo úzce zvonkovité, 3četné, semeníky jsou přisedlé, vejčité a 3pouzdré. Plodem je 3pouzdrá tobolka nebo kulovitá bobule a obsahuje kulovitá semena. Nejznámější a nejspíše i největší dracéna je strom rostoucí na Kanárském ostrově Tenerife ve vesnici "Icod De Los Vinos" na severním pobřeží.

Pěstujeme v bytě na slunném místě, ale ne prudkém slunci! Větší rostliny venku, třeba na chráněném místě u východní či severovýchodní zdi (chránit před poledním žárem minimálně od června do srpna). Snese pravidelnou i nárazovou zálivku, jen větší rostliny nechte v zimě vždy vyschnout, zvláště zimujete-li při nižší teplotě. Přihnojovat lze jakýmkoliv hnojivem na podporu růstu, jen na podzim použijte hnojivo na vyzrávání (na květy či plody). Zimuje v bytě při pokojové teplotě, minimum je okolo 12°C (minimální zálivka!), ideální 16 až 18°C při mírné zálivce. Přesazujeme menší každý rok, větší po 2 letech do květináče asi o třetinu většího než původní. Používáme např. substrát: 1 díl zahradnického substrátu, 2 díly země ze zahrádky a 1 díl hrubého písku. Doporučuji namíchanou zeminu propařit (platí obecně u všech „pokojovek“). Pro svůj mohutný vzrůst vhodná do větších interiérů nebo k letnění na přistíněném místě. Protože staré, odrůstající listy žloutnou, je třeba je občas odstranit. To jde nejlépe tak, že list uchopíme u kmene a odlomíme tahem dolů. Pokud to jde těžko, ustříhneme list asi 3 cm od kmene. Asi po 14ti dnech zbytek listu uschne a jde snáze odlomit.

Dračince se množí semeny, vrcholovými nebo stonkovými řízky bez vrcholu, které zakořeňují v malých květináčích (na konci března). Nevýhodou tohoto množení je malý počet takto získaných rostlin. Bohužel není obvyklé, aby tyto druhy v pokojových podmínkách kvetly a mohly se množit semenem. Spodní teplota musí být vysoká (alespoň 22°C).

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek