karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 28.02.2022
Listnáče : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Cercis
Roste od východním středozemí a Malé Asie po Afganistán a Pakistán v podobě opadavého stromu nebo keře s nepravidelným kmenem. Dorůstá výšky i šířky (3 -) 4 - 10 (i 13)m. Borka je načervenalá, ve stáří šedorůžová, vrásčitá a rozpukaná. Větve jsou v mládí načervenalé a pružné. Listy jsou střídavé, modrozelené, kulaté až kulatě ledvinovité či obsrdčité, na vrcholu mohou být mělce vykrojené, u stopky s prohlubní, dlouhé 4 - 12 (i 13)cm, báze srdčitá, zpravidla se 7mi vějířovitými žilkami, spodní strana je světlejší. Kvete na jaře před listy v 3 - 6tičetných svazečcích na starších větvích nebo i na kmeni, barva je růžovočervená, délka (1,2 -) 1,4 - 1,5 (i 2)cm, mají 2 - 2,5cm stopku a pavéza je kratší člunku i křídla. Plodem je plochý převislý lusk délky (6 -) 7,5 - 10 (i 15)cm, šířky 1,7 - 1,8 (i 2,5)cm, podél horního švu je úzce křídlatý a obsahuje 4 - 5 vejčitěkulovitých černých semen. Existují vnitrodruhové taxony:
Roste ve světlých lesích a podél řek. Špatně odolává našim zimám. Snáší pokles na mráz do -23°C, proto je vodné kořeny na zimu zakrýt. Vyhovují ji suché vápenité svahy. Dobře snáší řez a to i velmi výrazný.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 7 - 9
Synonyma: Siliquastrum orbicularis
Roste v Severní Americe, Asii a středozemí v podobě opadavého stromu nebo keře. Palisty jsou drobné, opadavé a vejčité. Listy jsou střídavé, jednoduché, srdčité s dlanitou žilnatinou. Kvetou růžovými až růžovofialovými 5tičetnými oboupohlavnými květy ve svazečcích (i hroznech), mohou využívat kauliflorii (přímo na loňských a starších větvích) a to před olistěním nebo souběžně, listeny jsou šupinovité, listeny drobné anebo zcela chybí, kalich je drobný, zvonkovitý, asymetricky 5tizubý, zuby jsou široce 3úhlé, koruna motýlkovitá z nestejných plátků, horní 3 jsou menší a mají 10 tyčinek. Plodem je plochý pukavý nebo nepoukavý stopkatý lusk obsahující 4 - 7 zploštělých eliptických semen. Nejznámějším druhem je C. canadensis.
Vyhovuje ji hluboká lehká vlhká půda bohatá na živiny.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: