Facebook
 
 
 

Péče o pokojové rostliny

Dobrý vzhled zaručí pokojovým rostlinám jen správná péče

Byt plný zeleně – pokojových rostlin i bylinek - přispívá k pocitu pohody, krásy a přiblížení se přírodě. Co však dělat, když rostliny neprospívají tak, jak očekáváte? Jak o pokojové rostliny správně pečovat? Každá rostlina potřebuje speciální péči, její potřeby se mohou měnit v průběhu jednotlivých ročních období. Nároky na zalévání, jeho způsob a četnost, přesazování, hnojení, boj se škůdci a další má každá rostlina jiné. Požadavky na podmínky pro správný růst a vzhled se navíc mění také podle druhů rostlin a jejich vegetačních období.

Dbejte na správné umístění

Každá rostlina má trochu jiné nároky na množství světla. Některé pokojové rostliny vyžadují jemný sluneční svit, jiné naopak potřebují pouze polostín. Jen velmi málo druhů zeleně snese přímé slunce nebo naopak stín. Je nutné dávat pozor na to, aby rostlina nestála v průvanu a v místech, která zasahuje chladný vzduch při větrání. Větrání rostlinám prospívá, ale pouze tehdy, je-li přiměřeně dlouhé. Studený vzduch se může stát příčinou úhynu rostlin. Umístění je dobré pravidelně kontrolovat – pokojová rostlina by se neměla opírat o okenní tabuli, v zimě by mohlo dojít k namrznutí.

Pravidelná údržba je nutná

Péče o pokojové rostliny neznamená pouze pravidelné přiměřené zalévání. I rostliny na listech zachycují prach, který je nutno šetrně odstranit. To je možné zajistit sprchováním, ovšem sprcha ve vaně není ideálním řešením. Mnohem lepší variantou je použití postřikovače, který rostlině neublíží a na listech nezanechá stopy. Ještě před odstraněním prachu a nečistot odstraňte také uschlé listy nebo květy.

K pravidelné péči patří také přesazování. Ideální dobou pro tento úkon je jaro. Přesazujeme tehdy, když kořeny příliš zmohutní a vylézají z květináče, květináč je malý nebo když jen měníme zeminu. Vždy vybíráme květináč pouze o malý kousek větší a vyměníme stávající vyčerpanou zeminu za čerstvý speciální substrát. Ten je potřeba provětrat a v květináči jeho povrch pravidelně kypřit, aby se provzdušnil.

Zalévat lze různými způsoby

Na zálivku má každá pokojová rostlina vlastní nároky podle druhu, velikosti nebo ročního období. Pokojovým rostlinám škodí jak přílišná zálivka i nedostatek vláhy. Zaléváme tak, aby substrát stihl vždy proschnout a rostlině nehnily kořeny. Používáme odstátou vlažnou vodu. Vláhu lze dodávat přímo na substrát, do podkožní misky nebo rosit. Rosení je nejšetrnějším způsobem zálivky a současně slouží ke zvlhčení vzduchu. Ještě před pořízením pokojové rostliny si nastudujte, jaké požadavky na množství vláhy tento druh má a který způsob zálivky je nejvhodnější.

Vlhkost vzduchu může hrát zásadní roli

Naprostá většina oblíbených pokojových rostlin pochází z tropických zemí, kde plně prospívají za vysokých teplot a vlhkosti. Právě vlhkost je to, co pokojovým rostlinám v našich bytech často chybí. Vlhkosti lze dosáhnout zálivkou, to však většině rostlin pro plný rozvoj nestačí. Je tedy nutné vlhkost vzduchu zvýšit. Nejlepším způsobem, jak dosáhnout ideálního stavu, je rosení. Vhodnou dobou pro rosení je ráno. Vlažnou měkkou a odstátou vodu nalejte do rozprašovače nebo postřikovače, který pak můžete použít i při jiných činnostech, třeba při úklidu a podobně. Některé druhy rostlin jsou však na rosení citlivé a mohly by mít skvrny na listech nebo dokonce uhnít. Jinou možností je sprchování, které je však náročnější na čas i fyzickou sílu, protože rostliny musíte přenášet. Další účinnou volbou mohou být odpařovače nebo zvlhčovače vzduchu.

Živiny dodáte hnojením

Zvláště během vegetačního období je potřeba pokojové rostliny přihnojit, jedině tak budou mít dostatek živin pro zdárný vývoj a bezchybný vzhled. Hnojiva je možno dodávat do půdy nebo přímo na listy. Hnojíme pravidelně a dodržujeme pokyny výrobce, aby hnojivo a manipulace s ním neohrozila naše zdraví. Spolehlivé a bezproblémové bývá hnojení postřikem na list, živiny se lépe vstřebávají a lehce se dá dodržet dávkování. Stačí nalít roztok s hnojivem do kvalitního postřikovače a pak už jen aplikovat přímo na listy rostlin. Tento způsob lze použít nejen v bytě, ale i na zahradě a na větších plochách.

Pozor na škůdce

Pokojovým rostlinám může hrozit větší množství škůdců. Není třeba čekat, až bude rostlina napadena. Je lepší aplikovat preventivní postřik a rostlinu před škůdci chránit. Pravidelná kontrola půdy a listů zabrání přemnožení škůdců a následnému poškození nebo úhynu rostliny. Existuje mnoho speciálních přípravků pro různé druhy rostlin a na různé škůdce a choroby, lze se řídit i vyzkoušenými tradičními lidovými recepty. Škůdce najdete především na spodních stranách listů rostlin. Při postřiku nezapomeňte dodržovat předepsaná bezpečnostní opatření, většina chemických přípravků je lidskému zdraví škodlivá.

Poslední úprava:
17.01.2017

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Vaše jméno:     e-mail:
Předmět:
Popis:
napište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018